top of page

Sklep internetowy - dodatkowe źródło dochodu - jak sporządzić regulamin sklepu internetowego

Zaktualizowano: 23 sie 2022Sklep internetowy prowadzony w domu jako dodatkowe źródło dochodu.

Sklepy internetowe to w obecnych czasach najszybciej rozwijająca się branża. Małe sklepy online co do zasady nie generują miesięcznie dużych wydatków i opłat, a jednak często w sposób zauważalny zasilają nasze budżety domowe. Sklep online można prowadzić obok stałego zatrudnienia, np. w godzinach popołudniowych. Zaletą takiego rozwiązania jest zwolnienie z kosztownych opłat chociażby za czynsz, gaz, prąd tudzież wynagrodzenie pracowników, gdyż wszystkie czynności związane z obsługą sklepu robimy sami oraz, i tak byśmy korzystali z własnego mieszkania.


Regulamin sklepu internetowego jako najistotniejszy dokument tego biznesu.

Regulamin sklepu internetowego stanowi jeden z istotniejszych dokumentów w działalności w sieci. Potencjalny klient, jeszcze przed decyzją o zakupie produktu, tudzież usług musi mieć możliwość zapoznania się z nim. Regulamin nie tylko chroni kupującego ale również sprzedającego. Błędnie lub nieostro sporządzony, często staje się źródłem poważnych kłopotów.


Sporządzając regulamin, nie tylko należy sięgnąć do przepisów prawa krajowego, chociażby do ustawy Kodeks cywilny, ustawy o prawach konsumenta, przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną, przepisów o ochronie danych osobowych, ale również do prawa Unii Europejskiej. Kluczowe jest aby Regulamin był zgodny z prawem. Brak wiedzy na temat obowiązującego prawa oraz obowiązujących treści, które powinny znaleźć się w Twoim regulaminie mogą Ci przysporzyć nie lada problemów.


Gotowe wzory regulaminów w sieci często zawierają błędy.

Nie ma gotowych wzorów Regulaminów. Regulamin musi być indywidualnie dostosowany do określonego rodzaju biznesu. Powinien być jasny i zrozumiały. Nie może zawierać niedozwolonych klauzul, które nieproporcjonalnie tudzież w nadmiarze działają na niekorzyść klienta, bądź ograniczając jego prawa lub nakładając na niego dodatkowe obowiązki, a także takich, które rozszerzają uprawnienia sprzedającego lub wypaczają jego odpowiedzialność. W praktyce klauzule niedozwolone są umiejscowione w postanowieniach dotyczących zwrotów lub reklamacji.


Nie rekomenduje się korzystania ze wzorów Regulaminów występujących w sieci Internet. Szablony funkcjonujące w sieci Internet nierzadko zawierają poważne błędy, które z pewnością negatywnie wpłyną na prowadzony przez Ciebie biznes online. Natomiast kopiowanie Regulaminów z innych sklepów, nigdy w pełni nie odda istoty i charakteru prowadzonego biznesu, oraz nierzadko stanowi naruszenie praw autorskich.


Regulamin powinien być dokumentem szytym na miarę.

Regulamin sklepu online powinien być napisany pod konkretny biznes. Każdy Regulamin sklepu online musi zawierać, w szczególności: dane firmy, prawa i obowiązki sprzedawcy oraz klienta, w tym politykę zwrotów i reklamacji, a także warunki sprzedaży, takie jak chociażby czas i koszt dostawy, a także zapisy RODO.


Regulamin musi być dostosowany do tego, co i w jaki sposób jest sprzedawane w Twoim sklepie internetowym. W treści regulaminu powinieneś zawrzeć konkretnie o zasadach panujących w Twoim sklepie, a przede wszystkim odnieść się do konkretnego asortymentu. Zatem powinieneś zacząć od ustalenia, czy przypadkiem wybrany asortyment nie tworzy dodatkowych obowiązków prawnych po stronie Twojej stronie bądź nie daje kupującemu dodatkowych praw. Najpierw zweryfikuj, czy w ogóle towar, na jaki stawiamy można sprzedawać online. Również ważną regulacją jest prawo do zwrotu towaru.


Sprzedaż przez Internet, daje możliwość kupującemu do 14-dniowego odstąpienia od umowy. Sprzedający, natomiast winien wiedzieć, że nie zawsze takie prawo musi realizować. Nie stosuje się go np. w przypadku produktów leczniczych czy wyrobów medycznych. Ich zwrot możliwy będzie tylko w przypadku wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania. Podobnie jest w przypadku zakupu online świadczenia usług, przy czym konsument powinien być poinformowany przed rozpoczęciem świadczenia, że po jego spełnieniu nie będzie miał prawa odstąpienia od umowy i powinien wyrazić na to swoją zgodę oznaczając np. odpowiednie okienko na stronie w sieci Internet. Natomiast, jeśli mamy do czynienia z dobrem produkowanym według indywidualnych potrzeb, czyli według specyfikacji klienta, w żaden sposób nie ma możliwości odstąpienia od umowy i nie wymaga to nawet wyrażenia na to zgody, ale informacja o tym, jak i o zasadach zwrotów i reklamacji, powinna znaleźć się w regulaminie. Równie ważne są postanowienia Regulaminu w zakresie opisu produktów bądź usług. Dodatkowo oprócz samych opisów produktów w Regulaminie Twojego sklepu musisz należycie go opisać w samym sklepie internetowym tj. dokładnie opisać na stronie internetowej co sprzedajesz. W przypadku odzieży i obuwia klient jeszcze przez zakupem musi zostać dokładnie poinformowany o składzie surowcowym.


Reasumując Twój Regulaminu sklepu online powinien być sporządzony konkretnie na potrzeby prowadzonego przez Ciebie biznesu. Nie stać Cię na negatywne konsekwencje prawne związane z występującymi błędami w Regulaminie Twojego sklepu internetowego.


Niniejszy artykuł:

1) nie stanowi indywidualnej opinii prawnej, a jedynie posiada charakter informacyjny;

2) został sporządzony w stanie prawnym na dzień 23.08.2022 r.;

3) nie można go kopiować zarówno w części jak i w całości, wszelkie prawa są zastrzeżone.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page