top of page

Jak skutecznie ogłosić upadłość konsumencką. Kto może ogłosić upadłość konsumencką.

Zaktualizowano: 2 dni temu
Kancelaria specjalizuje się w obsłudze dłużników

Kancelaria Radcy Prawnego Radosława Januszewskiego w Warszawie zajmuje się sprawami o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Nasza Kancelaria prawna przeprowadzi Cię przez proces upadłości konsumenckiej. W naszej Kancelarii mieszczącej się w Warszawie przeanalizujemy twoje zadłużenie, wskażemy szanse na ogłoszenie Twojej upadłości, szanse na umorzenie długów, wreszcie sporządzimy Twój wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej oraz będziemy Cię zastępować przed syndykiem masy upadłościowej oraz przed sądem.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Zwiększyła się liczba osób, które ogłaszają upadłość konsumencką. Upadłość konsumencka w Polsce cieszy się niesłabnącą popularnością. Przed nowelizacją z marca 2020 roku zdarzało się, że sądy oddalały wnioski o ogłoszenie upadłości, jeżeli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Teraz dla skutecznego ogłoszenia upadłości wystarczy samo stwierdzenie, że wnioskujący potrzebuje pomocy w związku z posiadanym zadłużeniem finansowym, czego konsekwencją będzie uznanie go za niewypłacalnego - nawet jeśli doprowadził do tego stanu niejako celowo. Na uwagę zasługuje to, że mogą z niej korzystać nie tyle typowi konsumenci, ale również byli przedsiębiorcy, którzy wpadli w spiralę zadłużenia kiedy jeszcze prowadzili firmę. Nie bez znaczenia dla wzrostu upadłości był okres pandemii, a teraz wysoka inflacja oraz wzrost rat kredytów. Z danych opublikowanych w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wynika że do 31 maja 2021 ogłoszono 7625 upadłości konsumenckiej. Natomiast szacuje się, że w tym roku będzie ich w sumie ok. 20 tys., czyli o 7 tys. więcej niż przed rokiem. Tymczasem jeszcze dwa lata temu ogłosiło upadłość jedynie 7944 konsumentów.


Całkowite umorzenie długów po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.

Po ogłoszeniu upadłości wiele osób jednak jest rozczarowanych, że ich wszystkie długi nie zostały umorzone. Panuje bowiem powszechne przekonanie, że dzięki upadłości można uwolnić się całkowicie od długów. Tymczasem udaję się to nielicznym. Nasza Kancelaria prawna dokłada wszelkich starań aby wszystkie długi zostały umorzone, niemniej jednak każda sprawa jest indywidualna i to wyłącznie od trudnego położenia upadłego oraz jego perspektyw co do spłaty zadłużenia generuje umorzenie wszystkich bądź tylko część długów. Nasi radcowie prawni i adwokaci - specjaliści w zakresie upadłości konsumenckiej często podkreślają, że co prawda po zmianie prawa łatwiej jest uzyskać status upadłego, ale całkowitego umorzenia długów już nie jest tak łatwo uzyskać. Teraz bowiem dopiero po ogłoszeniu upadłości - na etapie ustalania planu spłat, sąd bada na ile dana osoba przyczyniła się do swoich problemów finansowych. Wówczas rozważane są przesłanki redukcji długów i częściowego oddłużenia. Na całkowite umorzenie zobowiązań mogą jednak liczyć nieliczni, najczęściej osoby bardzo chore, które są niezdolne do pracy w sposób trwały.


Czas trwania postępowania upadłościowego

Z doświadczenia naszej Kancelarii prawnej wynika, że czas trwania postępowania upadłościowego jest dużym problemem. Na szczęście już od jakiegoś czasu nie w każdej upadłości musi być powoływany sędzia komisarz. Syndyk masy upadłościowej może pełnić wszystkie jego funkcje. Praktyka naszych radców prawnych i adwokatów pokazuje, że bardzo często korzysta się z tego rozwiązania. Niestety nawet sprawny syndyk potrzebuje około roku na zakończenie procedur związanych z obsługą zgłoszeń wierzytelności i przygotowaniem planu spłaty. Kolejne długie miesiące czeka się na sądowe zatwierdzenie planu spłaty. Na ogół sąd daje zgodę na spłatę długów w ciągu trzech lat, rzadko jest to maksymalny siedmioletni okres. Znamy też przypadki, że zgodził się na całkowite oddłużenie upadającego.


Krajowy Rejestr Zadłużonych.

W upadłości konsumenckiej odnotowuje się kolejne zmiany. Wraz z wejściem w życie od 1 grudnia br. Krajowego Rejestru Zadłużonych, postępowanie upadłościowe zostało objęte elektronizacją. Praktyka pokaże jakie skutki to przyniesie, niemniej jednak jest szansa na znaczne odkorkowanie sądów upadłościowych, które od 24 marca 2020 roku zmagają się z lawinowym przyrostem postępowań inicjowanych przez konsumentów.


Niniejszy artykuł:


1) nie stanowi indywidualnej opinii prawnej, a jedynie posiada charakter informacyjny;


2) został sporządzony w stanie prawnym na dzień 09.09.2022 r.;


3) nie można go kopiować zarówno w części jak i w całości, wszelkie prawa są zastrzeżone.Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej, zachęcamy do skorzystania z usług naszego radcy prawnego z Warszawy.

Comentários


bottom of page