top of page

Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu na drodze, odpowiedzialność zarządcy drogi.

Zaktualizowano: 6 paź 2021
Zima powoli odchodzi w zapomnienie, rozpoczęła się wiosna, co za tym idzie na polskich drogach jak grzyby po deszczu powstają kolejne dziury.

Polski kierowca ma nie lada wyzwanie aby owe dziury omijać, gdyż jeżeli w nie wjedzie często układ zawieszenia, układ kierowniczy bądź inne elementy nadwozia wymagają gruntownej naprawy/wymiany. Wymiana tudzież naprawa uszkodzonych części pojazdu często są dość kosztowne, nie mniej jednak kierujący pojazdem może wystąpić odpowiednio do zarządcy drogi albo właściciela drogi o odszkodowanie.

Do wystąpienia do podmiotu, który wyrządził nam szkodę o jej naprawę uprawnia nas przepis art. 415 k.c. Pamiętajmy jednak, o zebraniu odpowiedniej dokumentacji, która ułatwi nam uzyskanie odszkodowania na etapie pozasądowym, ewentualnie sądowym.

Zatem podczas zdarzenia drogowego należy starannie sfotografować wspomnianą wcześniej dziurę drogową. Fotografia ma ukazywać jej obwód oraz głębokość. Na co dzień raczej nie nosimy miarki ze sobą ale efekt pomiaru można uzyskać za pomocą popularnej marki długopisu, klucza, książki bądź zapalniczki, przykładając ten przedmiot do owej dziury drogowej i fotografując dziurę z tym przedmiotem. Sfotografować również należy okolice miejsca zdarzenia aby te miejsce szczegółowo określić. Sfotografować należy znaki w rejonie miejsca zdarzenia bądź ich brak. Dobra fotografia zdjęciowa jest kluczowa w sprawach o odszkodowanie. Następnie najlepiej wezwać Policję, która sporządzi notatkę służbową ze zdarzenia. Notatkę można uzyskać we właściwym komisariacie bądź komendzie. Notatka będzie stanowiła istotny dowód w sprawie. Jeżeli będą świadkowie zdarzenia, a nie będzie Policji najlepiej poprosić ich o dane osobowe (imię, nazwisko oraz miejsce zamieszkania) w celu późniejszego wezwania ich w charakterze świadków. W następnych dniu/dniach warto oszacować szkody, najlepiej u profesjonalnego mechanika. Mechanik powinien na piśmie wycenić zakres napraw oraz ich koszt.

Po zebraniu całego materiału dowodowego w sprawie żądamy odpowiednio od zarządcy drogi albo właściciela drogi odszkodowania. Zarządca drogi poprzez swojego ubezpieczyciela uznaje i określa wysokość odszkodowania bądź odmawia naprawienia szkody. Wówczas kierujemy sprawę do sądu.

Roszczenie o odszkodowanie przysługuje przez 3 lata.


5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page